ЗЕЛЕНЕ ОАЗЕ НОВОГ САДА

Град Нови Сад континуирано улаже у очување постојећих и стварање нових јавних зелених површина, а у циљу побољшања квалитета живота наших суграђана, као и унапређења животне средине уопште.

Сваке године опредељују се знатна средства за радове на хортикултурном уређењу, који подразумевају реконстукцију зелених површина, садњу дрвећа, украсног биља, живе ограде и сезонског цвећа, орезивање крошњи и слично. У периоду 2012-2020. године за ову намену уложено је 1,1 милијарди динара, при чему је Град Нови Сад постао богатији за 21.978 нових стабала, 272.533 комада жбунастих врста и цвећа и 249.444 м² реконструисаних травњака.

Градска управа за грађевинско земљиште и инвестиције са поносом може да истакне да је и у претходној години имала запажене инвестиције у овом сегменту. Радови, у вредности од 104 милиона динара, обухватили су садњу 1.625 стабала дрвећа, 39.336 комада украсног шибља, сезонског цвећа и живе ограде и реконструкцију 53.507м² травнатих површина.

Уређење градског језгра свакако је једна од важнијих инвестиција у претходној години, а у оквиру које је посебна пажња посвећена озелењавању најпосећенијег дела нашег Града. На овом локалитету су, поред подизања новог травнатог бусена и садње дрворедних стабала јавора, формиране жубунасте и цветне врсте око нове фонтане на Позоришном тргу, на простору испред Српског народног позоришта и око Аполо центра. Ужи центар града тако је оплемењен површином под зеленилом која се простире на укупно 2815м².

Партерно уређење Храма преноса моштију Светог Саве на Новом насељу  употпуњено је новим зеленилом које је усклађено са постојећим зеленилом околног простора. Зелени амбијент око Храма, на укупно 6145м², уређен је као парковска површина са формираним травњаком и 21 стаблом високих и средњих четинара, 13 стабала ниских четинара, 57 стабала високог листопадног дрвећа, 62 комада зимзеленог украсног шибља и 18 садница полеглих ружа.

Простор око објекта месне заједнице Сајлово, поред уређених слободних површина и пешачких стаза, визуелно је обогаћен зеленим површинама које заузимају 307м² укупног простора. Нови амбијент карактеришу травнате површине у виду зелених острва, од којих су нека у нивоу партера, док су око других изграђени потпорни зидови на којима су постављене клупе. Поред тога што је на датом локалитету очувано постојеће дрвеће, целокупан уређени простор оплемењен је садњом још 21 стабла листопадног и четинарског дрвећа и 295 садница шибља, употпуњених садницама перена и украсном травом.

Гробља припадају јавним зеленим површинама специјалне намене, а основна функција зелених површина је заштита од ветра и прекомерне инсолације, као и естетски утисак простора. Пејзажно-архитектонско уређење гробља на Транџаменту, у површини од 2238м², обухвата линијске зелене површине у оквиру којих је извршено хумузирање, формирање травњака и садња 11 стабала четинарског и 68 стабала листопадног дрвећа, као и око 1000 комада украсног жбуња.

У оквиру уређења површина јавне намене, на микролокацијама Клиса, Сателит, Омладински покрет, Бегеч, Салајка и Кисач, поред тога што је постојећа вегетација задржана и интегрисана у новопројектована решења, атрактивни јавни простори оплемењени су новим зеленилом, на укупној површини од преко 4000м².

Кроз инвестиционе пројекте и редовно одржавање и у наредном периоду наставиће са неговањем и богаћењем зеленог фонда како би наш град постао лепше и пријатније место за живот, а самим тим били задовољени основни еколошки принципи и обезбеђен већи квалитет животне средине.